Łuszczyca to zapalna choroba, która powoduje nieprawidłowy wzrost komórek skóry. U zdrowego człowieka skóra dojrzewa i złuszcza się w ciągu 28 do 30 dni, a proces ten jest przez nas niezauważalny. U osoby z łuszczycą trwa on od 3 do 4 dni. Zmiany łuszczycowe mogą być bolesne i swędzące, mogą pękać i krwawić. W Polsce na łuszczycę choruje ponad 1 mln osób. To choroba autoimmunologiczna. Nie można się nią zarazić poprzez kontakt z chorą osobą. U 40-60% pacjentów z łuszczycą występuje podłoże genetyczne. Na łuszczycę mogą zachorować również osoby, które nie miały w rodzinie nikogo chorego. Poza czynnikami genetycznymi, do rozwoju łuszczycy mogą przyczyniać się:
Czynniki zewnętrzne:
· Stres mechaniczny (radioterapia, promieniowanie słoneczne, uszkodzenie skóry).
· Zanieczyszczenie powietrza.
· Długotrwałe stosowanie określonych leków (np. niesteroidowych leków przeciwzapalnych, interferonów, β-blokerów, fibratów, antybiotyków z grupy tetracyklin).
· Zakażenia.
· Palenie papierosów.
· Nadmierne spożywanie alkoholu.
· Niewłaściwa dieta.
Czynniki wewnętrzne:
· Zespół metaboliczny.
· Otyłość.
· Cukrzyca.
· Choroby zapalne jelit.
· Zaburzenia lipidowe (np. podwyższone stężenie cholesterolu całkowitego, LDL, trójglicerydów oraz obniżony poziom HDL).
· Nadciśnienie tętnicze.
· Stres.
Postępowanie profilaktyczne odgrywa znaczną rolę w zapobieganiu nawrotom schorzenia. Chory powinien unikać czynników mogących prowadzić do zaostrzenia i wysiewu zmian łuszczycowych. Najczęściej chodzi o ograniczenie stresu, używek, niektórych leków, pilnowanie prawidłowej masy ciała. Wyniki licznych badań dowiodły, że zmniejszenie masy ciała na skutek wprowadzenia zbilansowanej diety o odpowiedniej kaloryczności przy jednoczesnym zwiększeniu aktywności fizycznej przyczyniło się do istotnej redukcji stopnia nasilenia łuszczycy u pacjentów z nadwagą lub otyłością. Dowody naukowe wskazują na to, że poprawa sposobu odżywiania i włączenie regularnych ćwiczeń u pacjentów z łuszczycą może prowadzić do wyraźnego złagodzenia objawów tej choroby zapalnej skóry, jak również polepszenia jakości życia oraz obniżenia wskaźnika masy ciała BMI. Wypróbuj darmowe diety.nfz.gov.pl. Więcej na temat profilaktyki łuszczycy w dzisiejszej Środzie z Profilaktyką https://www.youtube.com/watch?v=U87sQqF73Xc&feature=youtu.be